Etykiety

1% agenezja ciała modzelowatego allegro aukcja charytatywna Anielka Anna babcia babka płesznik bajka balonikowanie tchawicy baseny termalne beatboxing blog Boże Narodzenie Centrum Nauki Kopernik ceramika chodzenie codzienność Czerna dieta dramat duchowość dziadek działka dzieciństwo dzień dziecka dzień matki dzień ojca edukacja domowa Euro 2012 festyn charytatywny fotografia frywolitki Fundacja Mam Marzenie fundoplikacja sposobem Nissena gastrostomia góry grzybek guzik hipoterapia imieniny implant ślimakowy integracja sensoryczna jak pomóc kamienice kampania społeczna kangur Karol Karolek klasztor Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1 kolejka na Kasprowy komiksy konkurs kot książeczki dla dzieci książka książki laryngotracheoplastyka Laski leczenie lego majówka Mały Kaszalot Bu Mały Książe maska krtaniowa metoda Mazgutowej metoda symultaniczno-sekwencyjna Mój Kraków muminki muzyka nadciśnienie płucne niedomykalność nagłośni O. Ziółek Ogród Doświadczeń ojcostwo Ojców oscylator otoczenie otolaryngologia Poznań Palmiarnia papeteria pasaż ukł. pokarmowego Paschy PEG PHmetria Pierwsza Komunia Św. piknik lotniczy pływanie po co nam 1% porażenie fałdu głosowego poród Poznań procesor mowy prolife przedszkole przepisy wielkanocne przepuklina przeponowa Radio Kraków refluks rehabilitacja rehabilitacja słuchowa rehabilitacja w wodzie rekolekcje respiratoroterapia rękodzieło rodzina rustykalnie rysunek sen/bezsenność słuchowisko spowiedź Stal Nowa Huta strata dziecka street art subkonto Sursum Corda szkoła szopka krakowska święty Mikołaj tata teatr terapia karmienia tort orzechowy tracheostomia turnus hipoterapeutyczny turnus logopedyczny turnus rehabilitacyjny Ulica 25 upał upcykling urodziny wakacje Wcielenie Wielkanoc Wielki Post wspomnienia zagęszczanie płynów zestaw niskopoziomowy zoo Zosia zwężenia tchawicy życzenia żywa szopka

23.05.2012

Skupienie dla rodziców po stracie dziecka


Prowadzi je nasz przyjaciel, jezuita. Towarzyszył nam i wspierał modlitwą od samego początku kiedy Karolek pojawił się na świecie. Znaliśmy się już wcześniej, ale dopiero doświadczenie Karola zweryfikowało prawdziwą, nieocenioną wartość tej znajomości. Po kilkunastomiesięcznym pobycie w szpitalu, paśmie kolejnych dni na skraju wyczerpania (nieprzespane noce, buczące alarmy Karolkowej aparatury i kilka innych problemów dużego kalibru) staliśmy się jakby więźniami własnego domu z chorym Karolkiem na respiratorze i dźwięczącymi w głowie słowami lekarz, że Karol może nam w domu umrzeć w każdej chwili. Potrzebowaliśmy wsparcia duchowego bardziej niż kiedykolwiek wcześniej a otrzymanie go było niemal niemożliwe, bo zawsze łączyło się to z wyjściem z domu, a w tamtym czasie to nie wchodziło w grę. I właśnie wtedy z G.G. SJ przegadaliśmy i przemodliliśmy (telefonicznie) długie godziny. Owocem spotkań (również modlitewnych) przez światłowody, był pokój wewnętrzny na takim poziomie że z pewnością jego osiągnięcie przekraczało naszą siłę sprawczą. Nasz stan ducha i ciała w tamtym czasie całkowicie wykluczał „wyprodukowanie” w sobie jakiegokolwiek spokoju a tym bardziej pokoju jakiego wtedy doświadczyliśmy. G.G SJ stał się jakby naszym kierownikiem duchowym na odległość.I jeśli dobrze pamiętam, to właśnie to nasze wspólne doświadczenie historii Karola i doświadczenie z forum internetowego dla rodziców po stracie, na którym O. Grzesiu SJ był czynnie obecny, stały się dla niego inspiracją do pierwszych tego typu internetowych rekolekcji „Pozwól się odnaleźć”- dla osób po stracie, po innych tragediach życiowych, zagubionych, itp. Tuż po tych rekolekcjach przekształcił swoją prywatną stronę w e-DR. Czas potwierdził słuszność tej decyzji. Obecnie Internetowy Dom Rekolekcyjny nadal prowadzi rekolekcje, rozważania do modlitwy, wprowadza w duchowość ingacjańską.   Od dwóch lat na Pomorzu  w Gdyni, w Ignacjańskim Centrum Duchowym Grzegorz Ginter SJ wraz z zespołem ( w tym doświadczony psycholog) prowadzi rekolekcje dla rodziców po stracie. Rekolekcje cieszą się sporym zainteresowanie. Przyjeżdżają na nie ludzie z całej Polski. Są to rodzice po poronieniach, rodzice których dzieci zmarły wkrótce po urodzeniu, czy w wieku kilku, kilkunastu lat. Ostatnio pojawiają się także rodzice, których dzieci popełniły samobójstwa. W tym miejscu polecam serdecznie obszerny wywiad przeprowadzony z G.Ginterem SJ w którym mówi o specyfice tychże rekolekcji. Zamieszczona jest również informacja o miejscach, grupach, formach wsparcia dla rodziców po stracie.
Z mojej perspektywy plusem (obok wielu innych) tych rekolekcji jest to, że prowadzący rezygnują w czasie ich trwania z grup dzielenia, rodzice nie są więc postawieni w sytuacji konieczności mówienia o swoich doświadczeniach w grupie osób z którymi skądinąd nie są w  zażyłości.
Korzystając z uprzejmości G. Grzesia SJ dołączam otrzymane od niego linki do materiałów z takich rekolekcji. http://dl.dropbox.com/u/22366988/po%20stracie_2011.zip
http://dl.dropbox.com/u/22366988/po%20stracie_2012.zip 
A przy okazji  bardzo Mu dziękujemy, za otwartość i życzliwość, dostrzeżenie problemu i ogromnej potrzeby duchowej rodziców chorych dzieci i rodziców po stracie dziecka. A Opatrzności za wyposażenie G.G SJ w rozwagę, rozsądek, wrażliwość, dar rady, łagodność, odwagę podejmowania trudnych tematów.
Jak wspomniałam rekolekcje o których piszę odbywają się W Gdyni, w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej. Mogę chyba jednak zdradzić, że O. Ginter bywa w Krakowie. Wprawdzie powodem tych wizyt nie są rekolekcje dla rodziców po stracie, ale spotkania z rodzicami po wcześniejszym ustaleniu czasu i miejsca są możliwe. Najbliższym takim terminem „krakowskim” będą dni od 24 do 29 czerwca. Na moje pytanie o jego dyspozycyjność dla rodziców, którzy chcieliby się z nim spotkać w tym czasie na rozmowie, odpisał:  „nie ma problemu, by spotkać się z osobami zainteresowanymi by choćby porozmawiać (w grupie czy indywidualnie)” .  Osoby zainteresowane mogą kontaktować się  bezpośrednio z O. Grzergorzem (grzesiosj@gmail.com) albo ze mną (kasprzykanul@gmail.com).0 komentarze:

Prześlij komentarz